Lakier kopalowy - płynna izolacja i topnik w jednym


Lakier kopalowy to rozpuszczona kalafonia w roztworze spirytusu. Służył jako impregnat do płótna lotniczego, czy drewna. Obecnie lakier kopalowy wykorzystywany jest jako środek ułatwiający lutowanie - tzw. topnik. W tym artykule zostanie jednak przedstawione jego inne zastosowanie - jako środek zabezpieczający płytki PCB przed różnymi zwarciami na skutek zanieczyszczeń lub skroplonej wody.


Jak pozyskać lakier kopalowy?

Co będzie potrzebne?
  • Spirytus salicylowy
  • Kalafonia


Krok 1

Rozdrabniamy duże kawałki kalafonii w celu szybszego ich rozpuszczenia w spirytusie.


Krok 2

Zalewamy drobne kawałki kalafonii niewielką ilością spirytusu.


I czekamy do ich całkowitego rozpuszczenia.


Krok 3

Roztwór przelewamy przez warstwę gazy w celu oczyszczenia z drobnych zanieczyszczeń.


Krok 4

Ze względu na szybkie parowanie spirytusu, płyn należy trzymać w szczelnym pojemniku, np. słoiku lub butelce.



Test "izolacji w płynie"

 
Test będzie polegał na sprawdzeniu wpływu zasolonej wody na urządzenie pokryte kalafonią rozpuszczoną w spirytusie. Rolę urządzenia pełni dioda LED wraz z rezystorem podłączona do zasilacza. Sól rozpuszczona w wodzie ułatwia przepływ prądu poprzez elektrolizę (czysta woda nie przewodzi prądu!).

 
Krok 1


Montujemy układ i wpinamy multimetr, pełniący rolę amperomierza, pomiędzy rezystorem, a zasilaczem. 


Krok 2


Sprawdzamy jaki prąd przepływa przez diodę niezanurzoną w wodzie. 


Krok 3


Zanurzamy diodę tak by przestała świecić i powtórnie sprawdzamy jaki prąd wskaże multimetr. Jego wartość powinna być nie mniejsza niż ta w pierwszym pomiarze.

 
Krok 4


Za pomocą pędzelka nakładamy kilka warstw rozpuszczonej kalafonii na rezystor z diodą.

 
Krok 5


Zanurzamy diodę w roztworze w taki sposób, aby znaczna część anody i katody znajdowała się pod wodą.

 

Jeżeli warstwa izolacji została nałożona prawidłowo, dioda powinna świecić pod wodą, a prąd wskazywany przez multimetr powinien mieć taką samą wartość jak ten przy niezanurzonym układzie.


Uwaga!
Płynna izolacja z rozpuszczonej kalafonii w spirytusie nigdy nie zastąpi tej "z prawdziwego zdarzenia" jak na przykład taśmy izolacyjnej. Jednak doskonale nadaje się do zabezpieczenia płytek PCB przed zanieczyszczeniami, korozją i przypadkowym kontaktem z wodą. Dodatkowo posiada tę zaletę iż przy ewentualnych poprawkach nie trzeba jej zmywać oraz ułatwia lutowanie.

W rezultacie lakier kopalowy jest rodzajem topnika, powszechnie używanym podczas lutowania elementów elektronicznych.


Ciekawostka

Na sam koniec - mały eksperyment. Zanurzamy rezystor i diodę led w wodzie "zanieczyszczonej" solą w taki sposób, by prąd przepływał przez roztwór.


W zależności od zawartości elektrolitów woda także może być przewodnikiem. Czym większa jest ich zawartość tym lepsze jest przewodnictwo.
W tym wypadku prąd płynący przez diodę zmalał niemal dwukrotnie w stosunku do diody bezpośrednio przyłączonej do rezystora i niezanurzonej w wodzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz